Anna’s Morgan Sharp captures trip to state tennis tournament for singles

By Rick Bailey
For the Anna-Melissa Tribune
After capturing the District 9-4A championship for girl’s singles Sharp finished up as runner-up in the UIL Class 4A Region II to advance to the state tournament in San Antonio beginning May 20.

Melissa - Sophomore Morgan Sharp completed a successful run to the UIL Class 4A state tennis tournament with a second place finish at the Class 4A Region II tourney last week. Sharp had a successful Fall season leading the Coyotes to regionals in the team tennis competition and has continued that success this Spring. Morgan will take district championship and regional runner-up performances to the Anne Marie tennis center in San Antonio beginning May 20. 

After the Anna Coyote team coached by Vince Sharp took the 9-4A District Championship in four out of the five events and are sending eight players to the Class 4A Region II tennis tournament at Longview High School on April 26 and 27. 

Anna Coyote Region II Class 4A Tennis Tourney Qualifiers - Team members include (left to right) - Assistant Coach Moyer, Ryan Lamar, RJ Frazier, Luke Adcox, Brendan Muisyo, Molli Woodbury, Payton Wickliffe, Morgan Sharp, Maura Ballard,  and Head Coach Vince Sharp.

Region II Class 4A Tennis Tournament Results (Class 4A - Region II)

Girl’s Singles: Morgan Sharp - Anna defeated Sabrina Parker - Farmersville (6-1, 6-0); Morgan Sharp defeated Simali Shah - Carrollton Ranchview (6-2, 6-0); Morgan Sharp defeated Maz Morton - Longview Spring Hill (2-6, 6-2, 6-1); Morgan Sharp lost to Jaelee Young - Midlothian Heritage (1-6, 6-2, 1-6) - Result: Runner Up Girls Singles - Morgan Sharp (state qualifier).

Sydney Sullivan - Van Alstyne lost to Alexsandra Gonzalez - Dallas Pinkston (0-6, 0-6): Result: Eliminated. 

Boy’s Singles: Luke Adcox - Anna lost to Siddhartha Movva - Irving North Hills (0-6, 1-6): Result: Eliminated

Dawson Mercer - Melissa defeated Rhett Gatlin - Texarkana Pleasant Grove (6(5),6(6)); Dawson Mercer lost to Eli Frosch - Kaufman (1-6, 6-3, 2-6): Result: Eliminated. 

Girl’s Doubles: Maura Ballard/Payton Wickliffe - Anna defeated Mary Bess Mercer/Madalynn Parrymore - Kilgore (6-5, 5-6, 6-4); Maura Ballard/Payton Wickliffe lost to Anna Guan/Lilly Pace - Texarkana Pleasant Grove (4-6, 6-0,3-6): Result: Eliminated

Mackenzie Wilkie/Casey Slentz - Melissa lost to  Jacey King/Taegan Michel - Lindale (0-6, 0-6): Result: Eliminated.

Boy’s Doubles: Ronnie Frazier/Brendan Muisyo - Anna lost to Gabe Bell/Nathan Sandidge - Midlothian Heritage (2-6, 0-6): Result: Eliminated.

Cade Gentry/Om Patel - Melissa defeated Carlos Nunez/Cody Hunter - Kaufman (1-6, 2-6): Result: Eliminated.

Mixed Doubles: Ryan Lamar/Molli Woodbury - Anna defeated Houston Hodges/Maddi Majors - Bullard (6-4,0-6, 6-3); Ryan Lamar/Molli Woodbury lost to Grant Mitchell/Rose Anderson - Texarkana Pleasant Grove (2-6, 3-6): Result: Eliminated

Lars Costilla/Osage Osemwenkhe - Melissa defeated  Jaylen Patterson/Hanna Davis-Collins - Dallas Pinkston (6-1, 6-0); Lars Costilla/Osage Osemwenkhae lost to Cristian Gutierrez/Emily Rodriguez - Kaufman (1-6, 6-5, 1-6): Result: Eliminated.