Anna and Melissa’s track and field programs met up once again at Princeton’s Track and Field Complex on April 20 and once again with advancement on the line.

The occasion this time around was the 11-4A/12-4A Area Meet. With so much on the line, the Lady Cardinals track and field team ended the day in the runner-up spot, taking second only to Princeton and breaking several school records along the way.

Only the top four in each event advanced to regionals. The UIL Region 2-4A Championships will be held Friday at Texas A&M-Commerce.

Team Results:

Girls

1. Princeton 138

2. Melissa 109

3. Dallas Lincoln 105

4. Dallas Carter 91

5. Anna 69

6. Dallas Roosevelt 41

7. Bonham 18

8. Dallas Madison 16

9. Nevada Community 15

10. Dallas Pinkston 14

Boys

1. Dallas Carter 186

2. Princeton 158

3. Melissa 92

4. Dallas Hutchins 57

5. Anna 48

6. Dallas Madison 35

7. Nevada Community 12

8. Bonham 10

9. Dallas Roosevelt 8

10. Dallas Lincoln 6

11. Dallas Pinkston 4

Individual Results

Girls

Pole Vault

1. Hannah Tenney, Melissa 8-00

2. Marissa Brunson, Melissa 7-06

Long Jump

6. Liz Spivey, Anna 15-09

Triple Jump

5. Layne Williams, Melissa 31-09

Discus

2. Priscilla Adejokun, Melissa 126-05

Shot Put

1. Priscilla Adejokun, Melissa 41-02

3200

1. Courtnie Hughes, Anna 12:06.55

3. Madison Hemenway, Anna 13:10.67

4. Skyla Mackey, Melissa 13:22.04

4x100 Relay

6. Melissa (Natalie Courtney, Charley Lane, Brittany Morgan, Esthy Uyi-Ekhator) 52.45

800

1. Raye Moran, Anna 2:25.20

100 Hurdles

1. Maddie Kane, Melissa 14.95

6. Layne Williams, Melissa 17.72

100m Dash

2. Lewis Karrington, Melissa 12.34

4x200 Relay

5. Anna (Abby Sanders, Ashley Stockton, Nicole Stockton, Tamaya Tutson) 1:51.01

6. Melissa (Courtney, Lane, Emma Schaeffer, Uyi-Ekhator) 1:51.62

400m Dash

1. Gill Gray, Melissa 58.39

5. Jordan Miller, Anna 1:04.40

7. Joy Sparks, Melissa 1:06.31

300 Hurdles

1. Maddie Kane, Melissa 44.01

200m Dash

4. Tamaya Tutson, Anna 26.19

1600

1. Courtnie Hughes, Anna 5:28.59

2. Raye Moran, Anna 5:44.46

3. Madison Hemenway, Anna 5:51.04

4x400 Relay

1. Melissa (Gill Gray, Karrington Lewis, Elise Hawn, Maddie Kane) 4:02.92

4. Anna (Sanders, A. Stockton, N. Stockton, Tutson) 4:16.92

Boys

Pole Vault

1. Gabe Rodriguez, Melissa 10-06

4. Creighton Tanny, Melissa 7-06

Triple Jump

1. Elijah Smith, Anna 44-07

Discus

2. Jalen Carter, Melissa 136-09

3. Gunnar Murphy, Melissa 129-07

Shot Put

1. Gunnar Murphy, Melissa 48-06.25

2. Jalen Carter, Melissa 46-06.50

4. Cole Hayes, Melissa 45-02.50

3200

1. Elijah Mackey, Melissa 10:08.25

5. Jackson Scribner, Melissa 10:56.24

4x100 Relay

5. Anna (Antonio Moon, Elijah Smith, Malik Mason, Josh Abara) 44.32

6. Melissa (Jason Baker, Christian Norton, Tate Whittington, Bryce Welsh) 44.74

800

8. Jack Clemans, Melissa 2:10.74

110 Hurdles

2. Eric Jackson, Anna 15.70

7. Tyler Green, Melissa 17.55

100m Dash

4. Thomas Whitson, Melissa 11.00

4x200 Relay

6. Melissa (Norton, Drew Cummings, Whittington, Welsh) 1:34.12

8. Anna (Moon, Aaron Lee, Mason, Abara) 1:34.97

400m Dash

1. Elijah Smith, Anna 49.01

300 Hurdles

4. Eric Jackson, Anna 42.25

200m Dash

3. Thomas Whitson, Melissa 21.74

1600

2. Elijah Mackey, Melissa 4:39.51

3. Blake Chaloupke, Melissa 4:49.31

4x400 Relay

3. Anna (Smith, Johnathan Venable, Keelan Crosby, Mason) 3:28.83

5. Melissa (Norton, Brendon Lansford, Joseph Ragon, Whitson) 3:37.59