High school football scores from Week 8 in the Texomaland region:


UIL


District 5-5A Dist Year PF PA


Denton Ryan 3-0 7-0 319 132


Denison 3-0 6-1 261 195


WF Rider 2-1 3-4 213 214


Sherman 2-2 4-4 225 229


Den. Braswell 1-2 1-6 144 326


Denton 1-3 3-5 169 234


Wichita Falls 0-4 2-5 170 311


Thursday, Oct. 19


Denton Braswell 54, Wichita Falls 41


Friday, Oct. 20


Denison 35, Denton 14*


Denton Ryan 53, Sherman 19*


(WF Rider bye)


Thursday, Oct. 26


Denton at WF Rider*


Wichita Falls at Denton Ryan*


Friday, Oct. 27


Denison at Denton Braswell*


(Sherman bye)


Dist. 4-4A (I) Dist Year PF PA


Argyle 2-0 7-0 362 103


WF Hirschi 2-0 6-1 381 125


Gainesville 1-1 3-4 232 268


Sanger 1-1 3-4 204 257


Decatur 0-2 3-4 270 277


Burkburnett 0-2 1-6 157 298


Friday, Oct. 20


Argyle 56, Gainesville 13*


Sanger 49, Burkburnett 21*


WF Hirschi 69, Decatur 36*


Friday, Oct. 27


Decatur at Gainesville*


Argyle at Sanger*


Burkburnett at WF Hirschi*


Dist. 7-4A (I) Dist Year PF PA


Anna 2-0 6-1 215 110


Princeton 2-0 3-4 216 240


Paris 1-1 4-3 175 180


Liberty-Eylau 1-1 2-5 254 289


Quinlan Ford 0-2 5-2 243 95


North Lamar 0-2 2-5 178 202


Friday, Oct. 20


Anna 35, Quinlan Ford 21*


Princeton 21, Paris 16*


Liberty-Eylau 48, North Lamar 35*


Friday, Oct. 27


Anna at Liberty-Eylau*


North Lamar at Princeton*


Paris at Quinlan Ford*


Dist. 5-4A (II) Dist Year PF PA


Aubrey 2-0 6-1 224 112


Melissa 2-0 6-1 316 169


Celina 2-0 5-2 255 135


Caddo Mills 0-2 3-4 186 210


Community 0-2 2-5 141 221


Bonham 0-2 2-5 213 265


Friday, Oct. 20


Community at Celina (HC)*


Aubrey 45, Bonham 31*


Melissa 42, Caddo Mills 15*


Friday, Oct. 27


Celina at Melissa*


Caddo Mills at Aubrey*


Bonham at Community*


Dist. 5-3A (I) Dist Year PF PA


Pottsboro 2-0 5-2 191 132


Whitesboro 2-0 4-3 131 214


Pilot Point 1-1 2-5 139 160


Van Alstyne 1-1 5-2 274 186


Callisburg 0-2 1-6 104 219


Howe 0-2 0-7 85 266


Friday, Oct. 20


Van Alstyne 53, Howe 27*


Pottsboro 49, Callisburg 14*


Whitesboro 21, Pilot Point 12*


Friday, Oct. 27


Pilot Point at Pottsboro*


Howe at Whitesboro*


Callisburg at Van Alstyne*


Dist. 6-3A (II) Dist Year PF PA


x-Gunter 4-0 8-0 395 43


Leonard 3-0 4-3 272 240


Cooper 2-1 3-4 128 140


Chisum 2-1 3-4 116 191


S&S 1-3 4-4 154 208


Whitewright 0-3 2-5 139 286


Prairiland 0-4 0-8 84 305


Friday, Oct. 20


Gunter 50, Cooper 0*


S&S 34, Whitewright 10*


Leonard 54, Prairiland 22*


(Chisum bye)


Friday, Oct. 27


Chisum at Gunter*


Prairiland at Whitewright*


Cooper at Leonard*


(S&S bye)


Dist. 6-2A (I) Dist Year PF PA


x-Valley View 4-0 7-1 345 202


Celeste 2-1 6-1 197 121


Bells 2-1 6-1 355 92


Collinsville 2-1 5-2 221 115


Blue Ridge 1-3 2-6 171 241


Tom Bean 1-3 1-7 127 305


Trenton 0-3 0-7 66 373


Friday, Oct. 20


Bells 57, Blue Ridge 12*


Collinsville 54, Tom Bean 22*


Valley View 30, Celeste 13*


(Trenton bye)


Friday, Oct. 27


Trenton at Blue Ridge*


Valley View at Collinsville*


Bells at Celeste*


(Tom Bean bye)


Dist. 9-2A (I) Dist Year PF PA


Wolfe City 2-0 7-0 324 102


Rivercrest 2-0 7-0 319 78


Honey Grove 1-1 4-3 182 203


Simms Bowie 1-1 2-4 154 272


Linden-Kildare 0-2 5-2 233 165


Boles 0-2 1-6 137 279


Friday, Oct. 20


Wolfe City 41, Honey Grove 8*


Rivercrest 26, Linden-Kildare 21*


Simms Bowie 45, Boles 36*


Friday, Oct. 27


Rivercrest at Honey Grove*


Boles at Wolfe City*


Linden-Kildare at Simms Bowie*


Dist. 15-1A (I) Dist Year PF PA


x-Tioga 2-0 7-1 381 72


Savoy 1-0 1-6 173 363


Fannindel 0-1 3-4 480 444


Fruitvale 0-2 0-7 169 357


Friday, Oct. 20


Savoy 55, Fruitvale 26*


Tioga 54, Fannindel 0*


Friday, Oct. 27


Fannindel at Savoy*


(Tioga, Fruitvale bye)


TAPPS


Dist. 3-III Dist Year PF PA


First Baptist 2-0 3-4 279 257


M. Christian 2-0 4-2 167 124


D. Shelton 1-0 5-0 163 79


TCS 0-1 4-1 141 144


D. Covenant 0-2 1-6 94 362


Gainesville St 0-2 0-6 90 207


Friday, Oct. 20


First Baptist 63, Dallas Covenant 20*


McKinney Christian 34, Gainesville State 6*


Saturday, Oct. 21


Texoma Christian at Dallas Shelton*


Friday, Oct. 27


Texoma Christian at McKinney Christian*


Dallas First Baptist at Dallas Shelton*


Dallas Covenant at Gainesville State*


x — clinched playoff spot