POTTSBORO — More than two dozen area athletes are headed to the Class 2A Region II track meet after their performances at the District 11-12 2A area meet.

The top four finishers qualified for the regional meet, which is Friday and Saturday at Tarleton State in Stephenville.

Van Alstyne’s Madeline Morris won the 100 meter dash in a time of 12.45 seconds and was followed by Whitewright’s Tucker Caraway (12.64) and Leonard’s Brittyn Rushing (12.81) and Ciara Bush (12.85).

Van Alstyne’s Sydney Sprowl won the 200 meter dash at 25.79 seconds. Caraway (26.68) was third and Callisburg’s Samantha Cable (27.10) took fourth.

Two-time defending state champion Peyton Baker of Gunter won the 400 in 59.37 seconds. Pottsboro’s Maddy Wideman (1:03.62) was third and Justus Malone (1:05.02) was fourth.

Whitesboro’s Terilyn Bufkin was the runner-up in the 800 with a time of 2:33.61. Howe’s Baleigh Hudman qualified in fourth with a time of 2:33.89.

Leonard’s Chelsea Brockus won the 1,600 with a time of 5:41.32. Van Alstyne’s Molly McQuirk was second at 5:46.89 and Pottsboro’s Mikael Ann Worsham was third in 5:47.17.

Brockus also won the 3,200 with a time of 12:23.13 while McQuirk was the runner-up in 12:34.10. Leonard’s Amy Grier was fourth in 12:37.04.

Whitewright’s Amber Hibdon was the runner-up in the 100 hurdles in 16.24 seconds, followed by Gunter’s Bree Akins (16.69) and Van Alstyne’s Sierra Motley (16.70).

Morgan Bailey of Howe was the runner-up in the 300 hurdles at 47.10 seconds, followed by Akins (49.66) and Hibdon (49.74).

Van Alstyne’s 400 relay team won in a time of 51.22 seconds. Pottsboro was the runner-up in 51.80 seconds and Pilot Point was fourth at 52.48 seconds.

Van Alstyne’s 800 relay team won in 1:49.68, followed by Pottsboro (1:50.10), Pilot Point (1:50.39) and Howe (1:50.80).

Pottsboro’s 1,600 relay team won in 4:12.74 while Pilot Point (4:19.09) was third and Howe (4:21.84) was fourth.

Motley was third in the high jump at five feet and half an inch while Whitesboro’s Katelyn Labhart was fourth at five feet and a quarter inch.

Hibdon won the long jump at 17 feet, four and a quarter inches while Rushing (17-2.25) was the runner-up and Bailey (17-0.75) took third.

Bailey won the triple jump at 34 feet, 11 and three quarters inches with Motley (34-11.5) taking second and Hibdon (34-2) finishing fourth.

Whitesboro’s Judi Carter won the pole vault at nine feet, three inches and was followed by Whitewright’s Sydney Brummett (nine feet) and Van Alstyne’s Hannah Fernandez (eight feet, six and a quarter inches).

Gunter’s Monica Hall won the shot put at 37 feet, two and a half inches while Pilot Point’s Cassie Reeves was third at 35 feet, eight and a half inches.

Whitesboro’s Mikayla Pokorny won the discus with a throw of 111 feet, 11 inches, followed by teammate Kacie Jones (106-8), Reeves (101-03) and S&S’ Jordan Curry (99-1).

Gunter’s Anthony Franze won the 100 meter dash in a time of 10.78 seconds. S&S’ Grant Smith (10.83) was the runner-up and Pottsboro’s Mikey Wade (11.07) was fourth.

Pilot Point’s Ian Dietz won the 200 meter dash at 22.09 seconds, followed by Franze (22.20), Pilot Point’s Jason Juarez (22.37) and Smith (22.52).

Gunter’s Garrett Hunter was the runner-up in the 400 with a time of 52.99 and Whitesboro’s Collin Kilcrease was fourth in 53.54 seconds.

Whitesboro’s Guy Butts won the 800 in a time of 2:01.67. Leonard’s Daniel Buckaloo was second in 2:07.81 and Bells’ Wade Stanley was fourth at 2:09.30.

Van Alstyne’s Evan McQuirk won the 1,600 with a time of 4:42.53, followed by Butts (4:43.91), S&S’ Nolan Beilstein (4:51.57) and Pottsboro’s Caleb Wideman (4:53.14).

McQuirk also won the 3,200 in 10:28.79, followed by Whitesboro’s Austin Pulley (10:41.47), Beilstein (10:42.06) and Whitesboro’s Jeffrey Butts (10:42.48.)

Howe’s Ryan Haines, a state qualifier last year, won the 110 hurdles in a time of 14.71 seconds. Whitewright’s Dennis Black was third in 15.38 seconds and Pottsboro’s Braden Fellinger was fourth at 15.61 seconds.

Haines also won the 300 hurdles in a time of 40.56 seconds, followed by Pottsboro’s Jay Earheart (41.83), Whitesboro’s Brent Chaney (42.34) and Pilot Point’s Austin Rider (42.44).

Pilot Point’s 400 relay won with a time of 43.28 seconds, followed by Pottsboro (44.91), S&S (45.15) and Whitesboro (45.17).

Pilot Point’s 800 relay won in 1:32.53 while Pottsboro (1:33.99) was second and Whitesboro (1:35.24) placed fourth.

Whitesboro’s 1,600 relay won in 3:29.63 while Gunter (3:31.04) was second and Pottsboro (3:34.82) was fourth.

S&S’ Drew Dutton was the runner-up in the high jump at six feet and a half inch while Kilcrease was third at six feet and Howe’s Garrett Fulenchek was fourth at five feet, 10 and a half inches.

Callisburg’s Clay McKenzie won the long jump at 22 feet, six and a quarter inches while Whitesboro’s Brice Chaney was the runner-up at 21 feet, one and a half inches.

Chaney won the triple jump with a leap of 42 feet, 10 inches while Haines (42-3.25) was second and Pottsboro’s Kory Waller (42-0.50) was third.

Pottsboro’s Holden Keenan won the pole vault by clearing 12 feet, six and a quarter inches, followed by Howe’s Indica Weatherspoon (12-6) and Tyler Nicholson (10-6.50) and Gunter’s Spencer Lashley (10-6.25).

Pilot Point’s Coyt Kimbrell won the shot out with a toss of 45 feet, 10 inches, followed by Whitewright’s Mason Riggins (45-7.5), Gunter’s Aroldo Nandin (45-5) and Van Alstyne’s Alex Mayes (45-3).

Pilot Point’s Jacob Allen won the discus with a throw of 147 feet, five inches, followed by Whitewright’s Joseph Taylor (141-6), Whitesboro’s Adam Stapleton (125-4) and Callisburg’s Jacob Barton (122-0).